Gliukozės svarba

Kiekviena žmogaus kūno ląstelė reikalauja energijos, kad atliktų medžiagų apykaitos funkcijas, kurios palaiko gyvenimą. Gliukozė yra nedidelis, paprastas cukrus, kuris naudojamas kaip pirminis kuras energijai gaminti, ypač smegenyse, raumenyse ir keliuose kituose organuose ir audiniuose. Gliukozė taip pat naudojama kaip struktūrinių struktūrinių kūno molekulių, tokių kaip glikoproteinai ir glikolipidai, statybinis blokas. Žmogaus kūnas griežtai reguliuoja gliukozės kiekį. Neįprastai didelis ar mažas kiekis sukelia rimtas, potencialiai pavojingas gyvybei komplikacijas.

Smegenų degalai

Smegenys paprastai iš esmės priklauso nuo gliukozės, kuri reikalauja energijos. Dėl didelio energijos poreikio ir nesugebėjimo kaupti gliukozės, smegenys reikalauja nuolatinio cukraus tiekimo. Kūnui būdingi įvairūs mechanizmai, skirti užkirsti kelią žymiai gliukozės kiekiui kraujyje arba hipoglikemijai. Tačiau, jei toks sumažėjimas atsiranda, smegenų funkcijos gali pradėti žlugti. Bendrieji su smegenimis susiję hipoglikemijos simptomai yra galvos skausmas, galvos svaigimas, sumišimas, koncentracijos stokos, nerimas, dirglumas, neramumas, slurred kalba ir blogas koordinavimas. Staigus didelis gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas gali sukelti traukulius ir komą.

Raumenų degalai

Skeleto raumenys paprastai sudaro apie 30-40 proc. Viso kūno svorio, nors tai skiriasi atsižvelgiant į lytį, amžių ir fitneso lygį. Skeleto raumenys naudoja didelius gliukozės kiekius pratimo metu. Skirtingai nuo smegenų, skeleto raumenys saugo cukraus kiekį kraujyje glikogeno pavidalu, kuris greitai suskaidomas siekiant tiekti gliukozę fizinio krūvio metu. Raumenų audinys taip pat paprastai perneša gliukozės kiekį kraujyje. Nors skeleto raumenys gali naudoti riebalų gautas molekules energijos gamybai, gliukozės atsargų išeikvojimas per ilgesnį pratimą gali sukelti staigų nuovargį, kuris dažniausiai vadinamas pasipūtimu ar smūgiuojant sienele.

Kitas audinių ir organų kuras

Įvairūs kūno organai ir audiniai gali panaudoti įvairius degalus. Be smegenų ir skeleto raumenų, kai kurie kiti svarbūs organai ir audiniai taip pat priklauso nuo gliukozės kaip pagrindinio ar vienintelio kuro. Pavyzdžiui, yra ragenos, akies lęšis ir tinklainė, raudonosios ir baltosios kraujo kūneliai. Įdomu tai, kad nors mažųjų žarnų ląstelės yra atsakingos už gliukozės absorbavimą iš maisto ir perduodant jį kraują, jos pirmiausia naudoja kitą molekulę, vadinamą glutaminu, kurui. Tai palieka daugiau gliukozės kitiems organams ir audiniams, kurie yra labiau priklausomi nuo cukraus.

Struktūriniai vaidmenys

Be savo vaidmens energijos gamybos srityje, žmogaus kūnas naudoja gliukozę kartu su kitomis medžiagomis, gamindamas kitas svarbias struktūrines molekules. Pavyzdžiui, glikoproteino kolagenas susideda iš baltymų stuburo ir paprasto cukraus, įskaitant gliukozę. Kolagenas yra esminė struktūrinė molekulė, rasta odoje, raumenyse, kauluose ir kituose kūno audiniuose. Kiti glikoproteinai vaidina svarbų vaidmenį kuriant ir palaikant kūno nervus. Glikolipidai, kurie susideda iš riebalų ir cukraus elementų, yra pagrindinės membranos, sudarančios atskiras kūno ląsteles, taip pat šių ląstelių struktūras.

Hipoglikemija ir hiperglikemija

Labai sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje santykinai greitai sukelia hipoglikemijos simptomus, nes smegenų išskirtinė priklausomybė nuo pastovios gliukozės pasiūlos. Didelė gliukozės koncentracija kraujyje ar hiperglikemija gali sukelti akivaizdžių simptomų arba jų negalima. Žmonėms, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, kurių kraujo cukraus kiekį mažinantis hormono insulinas gali būti mažai išgaunamas, aukšto cukraus kiekio kraujyje ir insulino trūkumo derinys dažnai sukelia požymius ir simptomus, įskaitant: – per daug troškulį ir badą; – netyčinio svorio sumažėjimas, – energijos stygius, – padidėjęs šlapinimasis. Žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu ar jo pirmtakės prediabetu, šie požymiai ir simptomai dažnai nepasitaiko ar nėra pakankamai reikšmingi, kad taptų akivaizdūs. Dėl šios priežasties daugelis žmonių, kuriems būdingos tokios būklės, dažnai būna nenustatytos daugelį metų. Nepaisant simptomų stokos, tačiau nuolatinė hiperglikemija gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant širdies ir inkstų ligas, nervų pažeidimus ir akių ligas, kurios gali sukelti aklumą.

Kadangi gliukozė tiekia tiek daug svarbių funkcijų organizme, pasitarkite su savo gydytoju dėl bet kokių rūpesčių dėl savo gliukozės kiekio. Tai ypač svarbu, jei turite prediabetų ir 2 tipo cukrinio diabeto rizikos veiksnių, įskaitant: – amžių, vyresnius kaip 40 metų, – viršutinę normos kūno svorį, – neaktyvų gyvenimo būdą, – tėvus ar brolius ir seseris, sergančius diabetu, kreipkitės į gydytoją. Jei pasireiškia hipoglikemijos arba hiperglikemijos požymiai arba simptomai. Jei sergate cukriniu diabetu, atsargiai laikykitės dietos, fizinių pratimų ir vaistų planų. Nenutraukite vaistinių preparatų vartojimo ar dozių keitimo, nebent jūsų gydytojas jums tai daryti; Perskaityta ir patikslinta: Tina M. St. John, M.D.

Įspėjimai ir atsargumo priemonės