Kodėl kalcis svarbus raumenų funkcijai?

Kalcis yra toks svarbus raumenų funkcijai, kad, jei kalcio kiekis kraujyje bus žemas, jūsų organizmas vartos kalcio iš kaulų. Iš visų mineralų jūsų kūnas turi didžiausią kalcio kiekį, teigia Nacionalinis maisto papildų biuro sveikatos institutas. Kalcis padeda raumenų susitraukimams ir reguliuoja jūsų širdies raumens susitraukimo greitį.

Raumenų susitraukimas

Jūsų raumenys sutampa per procesą, vadinamą slydimo siūlų teorija. Šiame procese myofilimai viduje jūsų raumenų skaidulų patraukia vienas kitą ir nuslysta, kad susidarytų raumenų susitraukimai. Tačiau tai yra neįmanomas be kalcio buvimo. Actinas ir miozinas yra myofilamentai, kurie susitraukia. Norėdami pakeisti raumenų formą, miozinas grabia actiną per myosino skerspjūvį, kuris yra kaip maža ranka. Kryžminis briaunas turi sugriebti tam tikroje vietoje, bet tai blokuoja molekulė, vadinama tropomyozinu. Tropomyozinas yra ne tik pridedamas prie actino, bet ir į kitą molekulę – troponiną. Dėl nervų sistemos sužadinimo susitraukimui, kalcio kiekis patenka į skaidulą. Jis jungiasi su troponinu ir stimuliuoja tropomyozino judėjimą, atskleidžiant miosino skerspjūvio rišančią vietą. Dėl kalcio buvimo, jūsų raumenys dabar gali būti nutrauktas.

Laikyti ir išleisti

Raumenys yra pagaminti iš atskirų pluoštų, kurių sudėtyje yra miofibrilių ir gyslų, reikalingų susitraukimui. Kiekvienas raumens pluoštas yra apsuptas sarkolemma. Sarkolemoje yra ne tik miofibriliai, bet ir sarkoplazmas, kuriame yra reikiamų ląstelių komponentų. Sarkoplazmos viduje raumenys saugo susitraukimui būtiną kalcio kiekį. Kai nervas inervuoja raumens ląsteles, išsiskiria kalcio išsiskyrimo signalas, o kalcis perneša raumenų skaidulą.

Kalcis ir nuovargis

Per pratimą, jei jūsų raumenų kalcio koncentracija yra žema, galite patirti nuovargį. Iš tikrųjų tai gali būti veiksnumo ir pratybų trukmė. Nepakanka kalcio gali trukdyti actinui ir myozinui, kuris gali sumažinti raumenų susitraukimų jėgą. Kita situacija gali būti tokia, kad sarkoplazmą slopina kalcio suvartojimas. Šioje būsenoje kontrakcijos prailgėja, o tai reiškia, kad raumenys neišnaudoja tiek laiko, kad atsipalaiduoja tarp susitraukimų, o tai gali sukelti nuovargį.

Širdies raumenys

Kalcis padeda reguliuoti širdies raumenų ritmą. Jūsų širdies raumenys yra unikalūs, nes jie sutampa su specialiu širdies ląstelių, vadinamų sinoatominio mazgo arba SA mazgo, stimuliavimu. Nugaros ląstelės neturi realios poilsio būklės, tačiau spontaniškai ir ritmiškai pakeičia jų polarizaciją, kad pradėtų susitraukti. Kai mazgo ląstelė pradeda depolarizaciją, į ląstelę patenka teigiamai įkrautas natris, kuris padidina jo polius. Kai SA mazgas pasiekia -40 millivoltų ribą, greitieji kalcio kanalai pradeda plisti SA mazgai su teigiamu krūviu kalciu. Kalcis užsidega SA mazgu, kuris stimuliuoja likusius širdies ląsteles, kad būtų sutrauktas ir pagamintas.