Koks yra labiausiai paplitęs kraujo plazmoje esantis elektrolitas?

Kraujas susideda iš ląstelinės medžiagos – raudonųjų kraujo ląstelių, baltųjų kraujo kūnelių ir trombocitų – taip pat ne ląstelinių medžiagų. Kai ląstelės pašalinamos iš kraujo, lieka skysta medžiaga, vadinama plazma. Plazma yra vanduo, į kurį patenka daug įvairių medžiagų, įskaitant baltymus, cukrų ir riebalus. Šios medžiagos atlieka įvairias funkcijas organizme, nuo kūno apsaugos nuo infekcijos į maitinančias ląsteles.

Mineralai ir elektrolitai

Mineralai yra gyvybiškai svarbus kraujo plazmos komponentas. Šie mineralai iš esmės yra kaip druskos, kurios yra ištirpintos plazmoje, ir skysčio viduje ląstelėse. Šie mineralai yra vadinami elektrolitais. Šie mineralai yra neorganiniai junginiai, o tai reiškia, kad jie neturi anglies. Kai jie ištirpsta vandenyje, jie įsiskverbia į jonus. Teigiamai įkraunami jonai vadinami katijonais, tai yra natris ir kalis. Neigiamos įkrovos jonai vadinami anijonais, kai kurie anijonų pavyzdžiai yra chloridas ir bikarbonatas. Dėl jų krūvio elektrolitai gali turėti elektros srovę, kai kurie elektrolitai vaidina svarbų vaidmenį generuojant elektros krūvius ląstelėse, todėl nervai gali užsidegti.

Vieta

Elektrolitai randami tiek kiaušinėlių kūno, kraujo, tiek ląstelių kūno skyriuje, tiek skystyje ląstelėse. Elektrolitų rūšys ir jų kiekis skiriasi ne išeinoje ir ląstelinėje kūno dalyje. Ląstelėje labiausiai paplitęs elektrolitas yra kalis, plazmoje labiausiai paplitęs elektrolitas yra natris.

Natris

Natris yra labiausiai paplitęs elektrolitas ir labiausiai gausus katijonas kraujo plazmoje. Chloridas, šiek tiek mažesnis, yra labiausiai gausus anijonas. Pagal “Laboratorinių tyrimų vadovo” įprastą natrio kiekį žmogaus plazmoje yra nuo 136 iki 145 milimolų litre. “Aukščiau ar žemiau esantis lygis gali būti pavojingas.

Funkcija

Natris vaidina svarbų vaidmenį išlaikant vandens balansą kraujyje ir audiniuose. Kūnas stebi natrį ir kraujo kiekį, tam tikrose kūno dalyse esančius jutiklius, tokius kaip kraujagyslės ir inkstai, inkstams pasakoja, ar padidinti ar sumažinti natrio ir vandens išsiskyrimą; natris taip pat vaidina svarbų vaidmenį Nervų ir raumenų ląstelių funkcionavimas. Natris ir kalis, judantys pirmyn ir atgal per ląstelių membranas, generuoja įkrovą, dėl kurio raumenų ląstelė gali susitraukti arba nervinė ląstelė perduoda signalą.

Disbalansas

Tiek per daug natrio, tiek per mažai natrio gali būti pavojinga. Per daug natrio kraujyje vadinama hipernatremija, jos priežastis dažniausiai yra didelių vandens kiekio iš organizmo praradimas arba nepakankamo vandens sunaudojimas. Sunki hipernatremija gali sukelti mirtį. Pernelyg mažai natrio organizme vadinama hiponatremija, tai gali būti dėl to, kad sunaudojama per daug vandens arba išsiskiria pakankamai vandens. Kaip ir hipernatremija, hiponatremija gali būti mirtina, jei ji nebus gydoma.

Itin svarbu, kad elektrolitai, ypač natris, tinkamai subalansuotų organizme. Tiek labai didelis, tiek labai mažas elektrolitų kiekis gali būti mirtinas. Kūnas gali išlaikyti šią pusiausvyrą daugybe skirtingų metodų, be to, vartojant tinkamą kiekį skysčių ir elektrolitų, ypač sunkių pratimų ar ligų, gali prisidėti prie tinkamo organizmo lygio ir normalaus organų funkcionavimo.

Apsvarstymai